piątek, 17 lutego 2017

Jak to jest zrobione? - exploding box:)

Ostatnie dwa tygodnie miałam trochę... ciężkie... wracałam po pracy do dom i nie miałam już energii na nic, stąd też nie miałam za bardzo również sił na tworzenie czegokolwiek.
W ciągu dwóch tygodni zrobiłam tylko jeden box (a bywały takie że robiłam ich 10 w ciągu jednego tygodnia...) ale za to - tym razem - postanowiłam przy okazji robienia boxa zrobić Wam mały tutorial - pokazać jak ja to robię  może pomóc w ten sposób Wam w robieniu swoich własnych:)

Nie lubię gotowych baz... w zasadzie do niczego... (no może poza albumami - czasami się przydają te na kółkach:-) ), uważam, że scrapbooking jest tak kreatywny, że można również bazę zrobić samemu - wtedy ten box jest taki w całości "nasz własny"

A jak go zrobić? - zobaczcie sami - wymiary które podaję pomogą Wam (mam nadzieje!) zrobić exploding box o wymiarach 10x10x10 cm:)


nie zrobiłam zdjęcia na którym widać wszystkie potrzebne materiały, bo oprócz papierów potrzebujemy jeszcze: linijki (dobrze by było żeby była długa - jest wtedy łatwiej;) - moja ma 60 cm długości), ołówek (dobrze zatemperowany!), nożyczki, taśma dwustronna...

a co do papieru, to przygotowujemy: arkusz 30x30 cm i w tym samym kolorze 22,5x 22,5 cm - to będzie nasza baza oraz arkusz o wymiarach 29,5x29,5 cm - to będzie środek pudełka:)


arkusz 29,5x29,5 cm odmierzamy w takiej kolejności: 10 cm, 9,5 cm, 10 cm - z każdej strony, a następnie rysujemy linie - powstanie nam taka kratka jak widoczna na zdjęciu powyżej


następnie wycinamy rogowe kwadraty - tak jak na zdjęciu powyżej, żeby powstał nam "krzyż", po tej samej stronie co linie naklejamy paski taśmy dwustronnej:


teraz przygotowujemy sobie bazę - arkusz 30x30 cm odmierzamy co 10 cm i bigujemy za pomocą tablicy albo zaginamy wzdłuż za pomocą długiej linijki


zaś arkusz 22,5x22,5 cm odierzamy z każdej strony: 3 cm, 3 cm, 10,5 cm, 3 cm, 3 cm i bigujemy jak na zdjęciu poniżej:


zaginamy. Z każdej strony powstaną nam po 4 kwadraty o wymiarach 3x3 cm. 
Wzdłuż dwóch przeciwległych boków odcinamy nożyczkami po dwa kwadraty, a następnie dwa wycinamy w ogóle, tak by powstał nam układ widoczny na zdjęciu poniżej:


przyklejamy taśmę dwustronną wzdłuż każdego z boków, jak najbliżej zewnętrznej krawędzi.
Najpierw zaginamy dłuższe boki do środka, a powstałe po bigowaniu kwadraty do środka powstałej listwy, jak na zdjęciu poniżej:


następnie zdejmujemy ochronny pasek z taśmy dwustronnej na krótszych bokach i przyklejamy zagięte przed chwilą skrzydełka do krótszego boku:


górną część krótszego boku zaginamy do środka -  w ten sposób powstaje nam pokrywka o wymiarach 10,5 na 10,5 cm - jest o 0,5 cm większa od dołu boxa, tak, że będzie się on na ładnie zamykał:)teraz dół:)
bigujemy najpierw arkusz - powstanie nam kratka o wymiarach każdego kwadratu 10x10 cm 


każdy z narożnych kwadratów zaginamy do środka jak na zdjęciu poniżej i zaginamy:
w tym boxie ścianki będą połączone w prosty sposób (czasami łączę je serduszkami - wówczas wzdłuż zagięcia trzeba ułożyć szablon serca, odrysować i wyciąć) - od środka po linii zagięcia odmierzam 3 albo 4 cm - w zależności od tego jak dużo papieru chcecie mieć widocznego na łączeniu - i do tego punktu prowadzę linie od rogów kwadratu:


wycinam wzdłuż linii, ew, widoczny ołówek wycieram gumką:)


tak wygląda gotowy dół:


do którego wklejamy przygotowany wcześniej środek w kształcie krzyża:
(najprościej wkleić go najpierw wzdłuż przez środek, a dopiero jak to jest przyklejone - zdjąć paski ochronne z taśmy dwustronnej na przeciwległych bokach i przyklejać je pojedynczo. jak zdejmiecie od razu paski ochronne z całej taśmy, może być problem z przyklejeniem - ja używam taśmy dwustronnej z market  budowlanego - jak się raz przyklei to już umarł w butach - nic się nie da zrobić...)


po złożeniu wygląda tak:teraz przygotowujemy 4 kwadraty 9,5x9,5 cm, 1 - 10x10 cm oraz 4 paski 2,5x10 cm z papieru ozdobnego, którym chcecie ozdobić pudełko na zewnątrz. Ja użyłam papieru z kolekcji UHK Gallery Winter in Avonlea, w którym jestem szczerze zakochana!:))odwracamy bazę i przyklejamy na każdej ze ścianek jeden kwadrat 9,5x9,5 cm:na wieczko przyklejamy - na górę kwadrat 10x10 cm, na boki - paski 2,5x10 cm, do przyklejania wszystkich elementów używam taśmy dwustronnej:)w środku na każdej ze ścianek zrobiłam jeszcze ukryte zakładki na zdjęcia - paski papieru 27,5x9,5 cm, składane do środka, tak, że po złożeniu powstaje kwadrat 9,5x9,5 cm wklejam za pomocą taśmy dwustronnej na każdą ze ścianek, wklejając na nie zdjęcia, pod dwa z nich przyklejam magnesy neodymowe o wym 10x1 (10 mm średnicy, 1 mm grubości) - nie widać ich, a jaki dają efekt!:))tak wygląda gotowa baza w środku, którą ozdabiamy według upodobań i potrzeb:))


moja w środku ma tort w barwach ulubionej drużyny osiemnastkowej Jubilatki - Asseco Resovii Rzeszów, zaś na ściankach dodatkowo umieściłam grafiki z herbem drużyny:górę ozdabiamy według własnych upodobań:


ja użyłam granatowych liści z wykrojnika, kwiatów papierowych i trochę organzy granatowej:)


Mam nadzieję, że przydatny tutek?:)
piszcie w komentarzach czy się przyda i co ewentualnie mogłabym Wam jeszcze wyjaśnić:)
a może pochwalicie się zrobionymi boxami?:))

3 komentarze:

 1. Bardzo przydatny tutorial , ja zabieram się za zrobienie boxa na I Komunię Św. ale mam problem z listkami bo nie mam wykrojnika może mi pani coś doradzi , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że najprościej będzie kupić trochę gotowych scrapków;) ja zaczynałam od kupowania na allegro, wiem że na fb jest też grupa w której można zamówić całe zestawy listków w przystepnych cenach:) ja dosyć szybko nabyłam BS - a później różne wykrojniki, ale można sobie poradzić też bez;))
   życzę owocnej pracy:))
   moze pochwali się Pani zrobionym boxem?:) z ogromną przyjemnością będę podziwiać:))
   Pozdrawiam:))

   Usuń
 2. Super box. Takiej formy jeszcze nie spotkałam. Rzadko robię boxy (dopiero trzy zrobilam😆), a kurs wydaje się przejrzysty 😃

  OdpowiedzUsuń